تبدیل گروه خونی Aو B به O 1397/6/10


عرضه خون به طور مداوم یک مسئله بهداشت عمومی محسوب می شود، اما دانشمندان ممکن است راهی برای مقابله با این نیاز پیدا کنند.


هنگامی که بلایای طبیعی یا سایر موارد اضطراری بوجود می آید، نیاز به خون تیپ O بیشترین فشار را دارد. این به این دلیل است که این نوع خون می تواند برای همه مورد استفاده قرار گیرد و پذیرفته شود. متأسفانه تعداد محدودی از اهداکنندگان خون نوع O وجود دارد.

خون چیست ؟خون چیست

 

در حال حاضر دانشمندان با کشف آنزیم هایی که می توانند خون نوع A و B را به O تبدیل کنند، فاصله بین نیازهای نوع خون و نوع خون اهدا کننده را برطرف می کند.

انواع خون

چهار نوع اساسی از گروه های خون وجود دارد: AB، A، B و O.

هر کدام با وجود آنتی ژن هایی که بر روی گلبول های قرمز قرار دارند متمایز می شوند. خون نوع A دارای آنتی ژن Aاست. خون نوع B دارای آنتی ژن B است. نوع AB هر دورا دارا است.

کسی با خون نوع A قادر به دریافت خون نوع B نیست و بالعکس. به این دلیل است که بدن آنتی بادی ها را برای حمله به گلبول های قرمز با آنتی ژن هایی که با آن سازگار نیست، تولید می کند. با این حال، افراد مبتلا به نوع خونAB قادر به دریافت هر نوع خون هستند، زیرا گلبول های قرمز خود دارای هر دو آنتی ژن های A و B هستند، بنابراین بدن آنها تولید آنتی بادی نمی کند. این افراد "دریافت کنندگان جهانی" نامیده می شوند.

نوع O اغلب به عنوان اهدا کننده جهانی نامیده می شود زیرا این سلول های قرمز خون دارای آنتی ژن نیستند. این نوع، به ویژه نوع O منفی (که اهدا کننده "جهانی" واقعی) است، ارزشمندتر از آن است که می توان آن را تقریبا به همه اهدا کرد. 

تبدیل خون A , B به O

دانشمندان مدت ها تلاش کرده اند روش های تبدیل AB، A و B را به نوع O تبدیل کنند، اما در ایجاد یک راه حل قابل اعتماد و اقتصادی موفق اند.

پیتر رافلد، یک بیوشیمی که در کنار استفان ویترز در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحقیقاتی انجام داده بودندو،به این نتیجه رسیدندکه شاید بتوانند از میکروب برای یافتن ابزارهای جدید استفاده کنند هیجان زده به اسمیتسونیان گفتند .

با استفاده از یک تکنیک به نام metagenomics، تیم توانست مقدار زیادی از میکروب ها را از یک نمونه از مدفوع انسانی بگیرند و "یک عکس فوری از تمام DNA" که در روده یافت می شود. تیم سپس آنزیم های باکتریایی را از نمونه جدا کرد و هزاران آنزیم را آزمایش کرد و آنها را در برابر پروکسی های شیرین که از آنتی ژن های A و B شبیه بودند، آزمایش کردند

یکی از آنزیم ها در حذف پروتئین ها از سلول های قرمز موثر است. علاوه بر این، محققان توانستند آنزیم جدید را با یکی از آنهایی که قبلا شناخته شده اند برای حذف آنتی ژن های B از سلول های خونی، ترکیب کرده و راهی برای تبدیل خون AB، A و B به نوع O را فراهم کنند.

محققان امیدوارند تحقیقات جدید خود را در مورد تبدیل نوع خون در آزمایشات بالینی ادامه دهند. رویکرد آنها، در صورت موفقیت آمیز، می تواند به کم کردن کمبود خون دردنیای اطراف کمک کند.

خون نوعO هیچ antigens آنتی ژن متصل به آن نیست، به همین دلیل است که آن را می توان به همه بدون اثرات نامطلوب اهدا کرد.

23 اگوست 2018

توسط:Naia Carlos

چطور خون شما لخته می شودلخته شدن خون