ورود
ثبت نام

دومین صخره فضایی آموآموا 1398/07/23


دومین صخره فضایی که در بازدید از منظومه شمسی ما از یک ستاره دیگر مشاهده شده ، اثبات می کند که چقدر عجیب اولین جسم شناخته شده بین ستاره ای ، یعنی آموآموا ، واقعاً بود.


‘Oumuamua آموآمواوقتی در اکتبر 2017 ظاهر شد بیشتر شبیه یک سیارک صخره ای است تا یک دنباله دار یخی (SN: 10/27/17). از آنجا که ستاره های دنباله دار از ستاره های میزبان خود دورتر از سیارک ها هستند ، باید برای دنباله دارها راحت تر از گرانش ستاره خود فرار کنند تا درکهکشان سرگردان شوند. بنابراین اخترشناسان انتظار دارند که اکثریت قریب به اتفاق واژدهای بین ستاره ای اجسام یخی باشند. اما آموآمواهاله یا دم گازی را که هنگام تابش نور خورشید یخ ستاره دنباله دار را تشکیل نمی دهد.

آمواموا               آمواآموا

به نظر می رسد اولین جسم بین ستاره ای شناخته شده ، Oumuamua ، یک سنگ فضایی برهنه (سمت چپ ، مرکز) است. اما 2I / Borisov (سمت راست ، مرکز) دارای ویژگی های معمول یک دنباله دار است: در هاله ای از گاز بخار می شود و در پی آن دم گازی است.

اکنون ، تصاویر تلسکوپ جدید تأیید می کنند که یک شیء بین ستاره ای دوم به نام 2I / Borisov (در اصل لقب C / 2019 Q4 (بوریسف)) به نظر می رسد مانند یک دنباله دار از  garden-varietyاست ، محققان 14 اکتبر به صورت آنلاین در نجوم طبیعت گزارش دادند. ظاهر کاملاً جالب این جسم ، که نخستین بار در 30 آگوست مشاهده شد ، نشان می دهد که "عجیب و غریب آمواموایک طرفه بود و مدلهای اخترشناسان سیستمهای سیاره ای در مسیر صحیح قرار دارند" (SN: 9/12/19).

منجمان 2I / Borisov را در دو شب در ماه سپتامبر با تلسکوپ ویلیام هرشل در جزایر قناری اسپانیا و تلسکوپ شمالی جمینی در هاوایی مشاهده کردند. این تصاویر نشان می دهد که ، مانند ستاره های دنباله دار بومی منظومه شمسی ما ، هسته 2I / Borisov در هاله ای از گاز قرار دارد که توسط یک جریان ضعیف و گسترده از گاز و گرد و غبار ردیابی می شود.

Michał Drahus ، مربی تحقیق ، اخترشناس در دانشگاه Jagiellonian در کراکوف ، لهستان گفت: این یک نوع کمک است که در نهایت ما چیزی را داریم که انتظارات ما را برآورده می کند. "اکنون ما واقعاً می توانیم اطمینان داشته باشیم که آموآموایک شیء عجیب بود."

در حالی که آموآمواطی چند هفته از کشف آن ناپدید شد ، ستاره شناسان چندین ماه فرصت دارند تا نگاهی دقیق تر به 2I / Borisov بیندازند. تصاویر تلسکوپ با وضوح بالاتر ممکن است اندازه و شکل دقیق هسته آن را رصددکنند و بازرسی از طول موج خاص نور ناشی از ستاره دنباله دار می تواند به اخترشناسان کمک کند تا از ترکیب شیمیایی آن بیرون بیایند.

مشاهدات مقدماتی طول موج قبلاً ابراز داشته اند كه 2I / Borisov حاوی گاز سیانوژن (ساخته شده از اتم كربن و نیتروژن) است كه در ستاره های دنباله دار بومی منظومه شمسی نسبتاً متداول است. ستاره شناس آلن فیتزیمونز از دانشگاه کوئین ، بلفاست در ایرلند شمالی و همکارانش این یافته ها را در 2 اکتبر در سایت arXiv.org گزارش می دهند.