ورود
ثبت نام

چه مقدار از مغز انسان استفاده می شود؟ 1397/8/8


چه مقدار از مغز انسان استفاده می شود؟شما ممکن است شنیده باشید که انسان تنها از ده درصد مغز خود استفاده می کند و اگر شما بتوانید ازبقیه توانایی های خوداستفاده کنید، می توانید خیلی بیشتر پیشرفت کنید. شما می توانید تبدیل به یک نابغه فوق العاده شوید و یا قدرت روانی مانند خواندن ذهن و telekinesis.( کنترل اشیا توسط ذهن) به دست آوردید

نوشته : Alane Lim  
 September 21, 2018


این "افسانه ده درصد" از منابع بسیاری در تخیل فرهنگی جا گرفته است. به عنوان مثال، در سال 2014 فیلم لوسی، یک زن به خاطر نوعی مواد مخدر90 درصد از مغز او قبلا غیرقابل دسترسی است، فعال شد و قدرت مافوق او توسعه  یافت.

بر اساس تحقیقات سال 2013 توسط بنیاد مایکل جی فاکس برای تحقیقات پارکینسون، بسیاری از مردم این افسانه را نیز باور دارند. حدود 65 درصد آمریکایی ها. در یکی دیگر از مطالعات که از دانش آموزان پرسید که افرادچه میزان ازمغز استفاده می کنند، حدود یک سوم رشته های روانشناسی، "10 درصد" را پاسخ دادند.

با این حال، بر خلاف افسانه ده درصد، دانشمندان نشان داده اند که انسان هر روز از مغز خود بیشتر استفاده می کند.

چندین مورد از شواهد وجود دارد که نشانگر ده درصد افسانه  است..

عصب شناسی

عصب شناسی بررسی می کند که چگونه آناتومی مغز بر رفتار، احساسات و شناخت افراد تاثیر می گذارد.

در طول سالها، دانشمندان مغز نشان داده اند که قسمت های مختلف مغز مسئول عملکردخاص هستند، چه رنگ ها را تشخیص داده و چه در حل مسائل.

بر خلاف افسانه  ده درصد، دانشمندان ثابت کرده اند که هر بخش مغز به خاطر عملکرد روزانه ما به دلیل تکنیک های تصویر برداری مغز مانند توموگرافی انتشار پوزیترون و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی تشدید می یابد

تحقیقات تا به حال برای پیدا کردن یک منطقه مغز است که کاملا غیر فعال است. حتی مطالعاتی که فعالیت سطوح تک سلولی را اندازه گیری می کنند، هیچ بخش غیر فعال مغز را نشان نداده اند.

بسیاری از مطالعات تصویربرداری مغز که فعالیت مغز را اندازه گیری می کنند وقتی فرد یک کار خاص را انجام می دهد نشان می دهد که چگونه قسمت های مختلف مغز با یکدیگر کار می کنند.

به عنوان مثال، در حالی که شما این متن را در تلفن هوشمند خود می خوانید، برخی از قسمت های مغز شما، از جمله بخش مسئول دید، درک مطلب و نگه داشتن گوشی شما هستند، فعالتر خواهند بود.

با این حال، برخی از تصاویر مغز، به طور ناخواسته حمایت از افسانه ده درصد را به وجود می آورند، زیرا اغلب آنها درمغز به رنگ خاکستری ظاهر می شوند. این ممکن است به این معنا باشد که تنها نقاط روشن فعالیت مغز هستند، اما این  تنها مورد نیست.

در عوض، پراکندگی های رنگی نمایانگر مناطق مغزی هستند که فعال تر هستند، زمانی که شخص انجام کار را نسبت به زمانی که فعال نیست، با نقاط خاکستری هنوز فعال است، اما به میزان کمتر.

مخالفت مستقیم با افسانه 10 درصد در افراد مبتلا به آسیب مغزی - مثل سکته مغزی، سرماخوردگی یا مسمومیت با کربن مواجه می شود و آنچه که دیگر نمی تواند انجام دهد یا به همین علت به دلیل آن خسارت دیده اگر 10 درصد افسانه درست باشد، در نتیجه بسیاری از نقاط مغز ما آسیب نمی بینند و نباید بر عملکرد روزانه ما تأثیر بگذارند.

مطالعات نشان داده اند که آسیب رساندن به یک بخش بسیار کوچک مغز ممکن است عواقب ویرانگر داشته باشد. به عنوان مثال، اگر کسی به منطقه بروکا ( ناحیه ای در لوب پیشانی  Broca )آسیب برساند، آنها میتوانند کلمات رادرک کنند، اما نمیتوانند به درستی کلمات را بیان کنند یا به صورت روان صحبت کنند.

در یک مورد بسیار نادراتفاق افتاد یک زن در فلوریدا به طور دائم "ظرفیت برای افکار، درک، خاطرات و احساسات که اساسا انسان بودن است" را از دست داد، زمانی که کمبود اکسیژن نیمی از مغز او را تخریب کرد - که حدود 85 درصد از مغزبود

استدلال تکامل

یکی دیگر از شواهد علیه افسانه ده درصد، تکامل است. مغز بزرگسال تنها دو درصد از جرم بدن را تشکیل می دهد، اما بیش از 20 درصد از انرژی بدن را مصرف می کند. در مقایسه، مغز بزرگسالان بسیاری از گونه های مهره دار - از جمله ماهی، خزندگان، پرندگان و پستانداران - دو تا هشت درصد انرژی بدن خود را مصرف می کنند.

مغز میلیون ها سال به صورت طبیعی شکل گرفته است، که ویژگی های مطلوب را برای افزایش احتمال زنده ماندن به ارمغان می آورد. بعید است که بدن آن قدر انرژی خود را اختصاص دهد تا کل مغز کار کند، در صورتی که از 10 درصد مغز استفاده کند.

منبع افسانه

حتی با شواهد فراوان نشان می دهد که بر خلاف آن، چرا بسیاری از مردم هنوز معتقدند که انسان تنها از ده درصد مغز خود استفاده می کند؟ مشخص نیست که چگونه افسانه در وهله اول شکل گرفته است، واز طریق کتاب های خودآموزی محبوب شده است و حتی ممکن است در مطالعات قدیمی و ناقص، علوم اعصاب شناختی نیز وجود داشته باشد.

جذابیت اصلی افسانه  ده درصد این ایده است که شما می توانید خیلی بیشتر انجام دهید، فقط اگر بتوانید بقیه مغزت را باز کنید. این ایده با پیامی که توسط کتاب های خودآموز پشتیبانی می شود مطابقت دارد، که به شما راه هایی را می دهد که می توانید خودتان را بهبود ببخشید.

به عنوان مثال، مقدمه لوئل توماس به کتاب مشهور دیل کارنگی، How to Win Friends and Affects People، می گوید که فرد معمولی "تنها 10 درصد توانایی ذهنی پنهان او را توسعه می دهد". این بیانیه که به روانشناس ویلیام جیمز اشاره دارد، اشاره می کند به پتانسیل فرد برای دستیابی به بیشتر، نه اینکه چقدر ازمغز آنها استفاده می شود. دیگران حتی گفته اند که انیشتین، با استفاده از اسطوره ده درصد، خیره کننده اش را توضیح داد، هرچند این ادعاها بی اساس است.

یکی دیگر از منابع اسطوره موجود در زمینه های "ساکت" مغز از پژوهش های علوم انسانی قدیمی است. به عنوان مثال، در دهه 1930، ویلدر پنیفورد، جراح مغز و اعصاب، الکترودهای الکتریکی را به مغزبیمار مبتلا به صرع متصل کرد. او متوجه شد که برخی از مناطق مغز بیماران راخود تجربه کرده اند قبل ازاینکه احساسات مختلفی را تجربه کنند، اما دیگران به نظر نمی رسد چیزی را تجربه کنند.

به محض اینکه تکنولوژی تکامل یافت، محققان بعدا دریافتند که این مناطق "غیر فعال یا ساکت " مغز، که شامل لوب پیشانی است، بعد از همه عملکردها داشتند.

همه اش رو بذار کنار هم

صرف نظر از اینکه چگونه افسانه ایجاد شده است، با وجود فراوانی شواهد نشان می دهد که انسان از کل مغز خود استفاده می کند، تصورات فرهنگی را از بین می برد. با این حال، این فکر که شما می توانید تبدیل به یک نابغه و یا بیش از حد هوشمندانه telekinetic با باز کردن قفل بقیه مغز خود، کاملا قابل قبول، است.

نوشته : Alane Lim  
 September 21, 2018