ورود
ثبت نام

تغذیه سالم , ورزش بیشترکاهش خطرابتلابه زوال عقل می شود 1398/04/15


تغذیه خوب، ورزش بیشتر: دستورالعمل جدید جهانی باعث کاهش خطر ابتلا به زوال عقل می شود.

هیچ درمان مؤثر برای مبتلایان به زوال عقل، که بیش از 50 میلیون نفر در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می گیرد، وجود ندارد، اما سازمان بهداشت جهانی می گوید که می تواندازبیماری پیشگیری کند ویا بیماری را به تاخیر اندازد.

در دستورالعمل هایی که روز سه شنبه منتشر شد(دوم جولای ) WHO اولین توصیه هارا برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل در سطح جهان اعلام کرد. آنها عبارتند از ورزش منظم، اجتناب ازمصرف تنباکو، نوشیدن الکل کمتر، حفظ فشار خون سالم و خوردن یک رژیم غذایی سالم - به ویژه در مدیترانه.


بهداشت بین المللی نیز در برابر مصرف مکمل های غذایی مانند ویتامین B و E هشدار داد که برای مقابله با کاهش شناختی و زوال عقل موثر است.

پروفسور تارا اسپیرز جونز،دربرنامه انستیتو تحقیقات دمانس انگلیس گفت "در حالی که برخی از افرادترکیبی از ژن هایی را به ارث می برند که احتمالا باعث ایجاد زوال عقل می شود، بسیاری از مردم این فرصت را دارند که خطر ابتلا به آن را با یک شیوه زندگی سالم کاهش دهند." سرپرست و معاون مرکز تحقیقات مغزدردانشگاه ادینبورگ به مرکز رسانه های علمی گفته است.

توصیه هایی را مبنی بر تغییر برخی شیوه زندگی، به ویژه افزایش تمرینات قبل از اینکه علائم شناختی وجود داشته باشد، می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد."

WHO اعلام کرده است که هر سال 10 میلیون مورد ابتلا به زوال عقل شناسایی می شودو این رقم تا سال 2050 به 3 برابر می رسد. این بیماری یکی از علل عمده ناتوانی و وابستگی درمیان افراد مسن است و "می تواند جان افراد آسیب دیده،و زندگی مراقبین آنها و خانواده ها را خراب کند،"این سازمان گفت.

این بیماری همچنین یک عوارض اقتصادی سنگین را به همراه دارد و هزینه مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل تا سال 2030 به 2 تریلیون دلار افزایش می یابد.

چه چیزی به پیشگیری زوال عقل کمک خواهد کرد؟

گزارش 78 صفحه نشان داد که WHO معتقد است کمک به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل،به عنوان بزرگترین چالش سلامت نسل ما توصیف شده است.

فعالیت بدنی، توقف سیگار کشیدن، مصرف الکل کمتر و رژیم سالم و متعادل را توصیه می کند. به طور خاص، می گوید که تعهد به رژیم غذایی مدیترانه ای (ساده پخت و پز گیاهی، گوشت کم و تأکید سنگین بر روغن زیتون) می تواند کمک کند.

این گزارش توصیه می کند که مدیریت مناسب وزن، فشارخون بالا، دیابت و دیس لپیدمی - سطح کلسترول ناسالم یا عدم تعادل - به عنوان اقداماتی که می تواند خطر ابتلا به زوال عقل وکاهش شناختی را کاهش دهد معرفی شده اند.

این گزارش همچنین در برابر استفاده از مکمل هایی مانند ویتامین B، آنتی اکسیدان ها، امگا 3 و گینگو هشدار داد.

14 مه 2019 برگرفته از وبسایت CNN