ورود
ثبت نام

20سال تاخیردردوران یائسگی رویایی خوب یا بد 1398/5/19


20 سال تاخیردریائسگی روشی هیجان انگیزکه می تواند به بسیاری ازمشکلات دوران یائسگی خاتمه دهد.در حالیکه هنوزمشخص نیست چقدرایمن وموثراست متخصصان ازتاخیردر این دوران یائسگی ذوق زده هستند.


یائسگی

تاخیر در دوران یائسگی روشی که توسط یک کلینیک مستقردرخارج ازانگلستان ارائه شده است آنها مدعی هستندکه این روش یائسگی را تا 20 سال به تأخیر بیندازد.

-این یک روش جدید نیست، اما این اولین بار است که از آن برای تأخیر یائسگی استفاده می شود.

-در حال حاضر فقط 10 زن در این آزمایش شرکت کردند. هنوز مشخص نیست که تأثیر آن در تأخیر یائسگی چقدر مؤثر خواهد بود.

-کارشناسان هشدار می دهند که تاخیر در یائسگی می تواند مشکلات خاص خود را داشته باشد ، از جمله افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان.

روش جدید پزشکی طراحی شده برای تاخیر در یائسگی تا 20 سال ، اکنون توسطآزمایشگاهی (IVF) ProFam در انگلستان ارائه شده است.

این روش - که حدود 7000 پوند تا 11000 پوند (8،500 تا 13،300 دلار) هزینه دارد - شامل از بین بردن و سپس انجماد بخش کوچکی از بافت تخمدان است که بعداً می توان آن را ذوب و مجدداً کاشت کرد تا شروع یائسگی به تاخیر بیفتد.

این روش به خودی خود چندان جدید نیست ، زیرا سالهاست که با موفقیت مورد استفاده قرار می گیرد تا باروری زنان جوان مبتلا به سرطان حفظ شود.با این حال ، این اولین بار است که از آن برای تأخیر بالقوه یائسگی استفاده می شود.

پروفسور سیمون فیشل ، مدیرعامل ProFam و بنیانگذار گروه باروری CARE ، به Healthline گفت: "زنان ، برای اولین بار در تاریخ بشر ، خیلی بیشتر درمرحله پس از باروری زندگی می کنند ، ممکن است وخیلی بیشتر رنج ببرند." .

در اینجا نحوه عملکرد این روش آورده شده است

تاکنون 10 زن بخش اول این عمل را پشت سر گذاشتند. بخشی از بافت تخمدان آنها برداشته شده و منجمد شده است ، اما هنوز این بافت پیوند نشده است.

انجماد بافت تخمدان جراحی جدیدی نیست. این سالها برای حفظ باروری در بیماران مبتلا به سرطان استفاده می شود.

این شامل برداشتن یک تکه از بافت تخمدان یک زن از طریق جراحی است. سپس بافت برای چند دهه به طور بالقوه منجمد می شود.

سپس در بدن زن در محلی که می تواندمجدداً فعالیت خود را برای بازگرداندن سطح هورمون صورت دهد،ذوب ودر بدن زن کاشته شود.

جالب اینجاست که لازم نیست مجدداً در مجاورت تخمدان قرار گیرد. مکان های دیگر، مانند زیر بغل ،که می توانند نظارت بسیار آسانتری داشته باشندقرار گیرد

دکتر آماندا كلن ، متخصص غدد درون ریز تولید مثل و متخصص ناباروری گفت: "این مکان لازم نیست تخمدان باشد و در حقیقت ، ترمیم مجدد بافت روی یا در نزدیکی تخمدان نیاز به عمل جراحی تهاجمی تر دارد." .

خیلی زود است بدانید که عمل جراحی چقدر مؤثر است ، اما پزشکان امیدوار هستند با انجام آزمایشات بتوانند روزی بطور معمول  یائسگی را به تأخیر بیاندازند.

جلوگیری از مشکلات سلامتی مربوط به یائسگی

پزشکان ProFam امیدوارند که این روش بتواند مشکلات بهداشتی را که بسیاری از خانمها در نتیجه یائسگی تجربه می کنند ، کاهش دهد.

كلن گفت: "در دوران یائسگی ، سطح استروژن به طرز چشمگیری سقوط می كند و خانمها مجموعه جدیدی از مشکلات بهداشتی مرتبط به یائسگی را تجربه می كنند ، از جمله بیماری های قلبی عروقی ، كاهش تراكم استخوان و پوکی استخوان و علائمی مانند گرگرفتگی ، افسردگی و اختلالات خواب."

اگر بتوان یائسگی را به تأخیر انداخت ، این مسائل بهداشتی به طور بالقوه پیش نخواهند آمد.

علاوه بر این ، برخی از خانمها ، مانند خانمهایی که دچار لخته خون یا سکته مغزی شده اند ، ممکن است کاندیداهای خوبی برای جایگزینی هورمون درمانی (HRT) نباشند - درمانی که معمولاً برای تسکین علائم یائسگی استفاده می شود.

انجماد بافت تخمدان ممکن است یک گزینه درمانی جایگزین برای افرادی باشد که نباید HRT مصرف کنند.

اما این روش می تواند خطرات سلامتی دیگری را افزایش دهد

هنوز مشخص نیست که چقدر روش بی خطر و مؤثر است.

اگرچه برخی از خانمها روند عمل را شروع کرده اند ، اما هنوز بافت تخمدان مجدداً مورد کاشت قرار نگرفته است ، بنابراین هنوز داده های طولانی مدت یا پیگیری وجود ندارد.

متخصصان نمی دانند که چه زمانی پیوندها پس از کاشت مجدددر بدن می توانند زنده بمانند . به گفته کارشناسان بهداشت ، به عنوان مثال در مورد بیماران سرطان جوانتر، به طور سنتی مدت ماندگاری آن کوتاه تر است.

دکتر مارسل سدرز ، مدیر مرکز UCSF گفت: "داده های موجود ، هنگامی که این کار با تخمدان های بسیار جوان (بیماران جوان مبتلا به سرطان) انجام شده است ، ماندگاری آنها می تواند بسیار کوتاه باشد - بسیار کوتاهتر از 20 سال

یائسگی یک روند طبیعی است و کارشناسان خاطرنشان می کنند در صورت تاخیربصورت مصنوعی ممکن است عوارض احتمالی وجود داشته باشد.

کارشناسان بهداشتی گُمان می کنندشواهدی وجود دارد که تأخیر در یائسگی می تواند عوارض جانبی مضر ایجاد کند ،

Cedars متذكر می شود كه تاخیر در یائسگی می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد.

وی گفت: "تاخیر در یائسگی هم بُد منفی دارد هم مثبت . در حالی که استروژن طولانی مدت باعث به تأخیر افتادن بیماری های قلبی و پوکی استخوان می شود ، تاخیر در یائسگی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه است. "

هنوز هم بسیاری از کارشناسان بهداشتی با احتیاط نسبت به پتانسیل انجام آزمایش خوشبین هستند.

كلن گفت: "احتمال اینکه روزی بتوانیم یائسگی را به تأخیر بیاندازیم  بسیار هیجان انگیز است." "اما همچنین بسیار مهم است که این مداخلات در کارآزمایی بالینی کنترل شده با دقت و با اطمینان مورد بررسی قرار گیرند ، قبل از اینکه به طور معمول آنها را به عنوان گزینه های بالقوه برای بیماران خود ارائه دهیم."

نوشته شده توسط:Julia Ries

در تاریخ : August 7, 2019

ترجمه : مهندس نسرین توحیدی