ورود
ثبت نام

6 ورزش برتربرای خنثی کردن ژنهای چاقی 1398/5/20


18 نوع ورزش مختلف را در افراد دارای خطر ژنتیکی بالا در ایجاد چاقی در یک تحقیقات بررسی کرده اند . این یافته ها شش تمرین را مشخص می کند که می توانند اثرات ژنتیکی را خنثی کند.


چندین نوع ورزش می تواند از ابتلا به چاقی در افراد مستعد ژنتیکی جلوگیری کند.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، حدود 13٪ از بزرگسالان در سراسر جهان چاقی دارند. درکشورهای توسعه یافته، وضعیت بیشتر نگران کننده است ، تقریباً 40٪ از جمعیت بزرگسال مبتلا به چاقی زندگی می کنند.

اگرچه چاقی نتیجه تعامل پیچیده ای بین سبک زندگی و ژن ها است ، اما تمایل ژنتیکی فرد به این بیماری نقش اساسی را ایفا می کند، و محققان تازه شروع به درک تأثیر ژن ها بر وزن بیش از حد بدن می کنند.

یک مطالعه جدید دیگر نشان داد که جهش های تک ژن عامل تقریباً 30٪ موارد شدید چاقی در کودکان است و برآوردهای قدیمی تر نشان می دهد که تا 81٪ از وزن یک فرد می تواند وراثت باشد.

در حالی که این مطالعات دارای پیامدهای مثبتی است امااین نکته مهم است که افراد چاق ممکن است درتلاش برای از دست دادن وزن اضافی احساس شکست کنند.

در این راستا ، تحقیقات جدید امید بسیار لازم را به همراه دارد. وان یو لین از دانشگاه ملی تایوان در شهر تایپه به تازگی تحقیقاتی را انجام داده است كه در آن انواع ورزش های بدنی كه در جبران كردن میل ژنتیك به چاقی مؤثر است ، بررسی شده است. 

دویدن بهترین حالت برای چاقی است

محققان داده های مربوط به 18.424 "بزرگسال را که بین 30 تا 70 سال سن داشتند شرکت کرده بودند ، بررسی کردند.لین و همکارانش پنج اندازه گیری چاقی را بررسی کردند: BMI ، درصد چربی بدن ، دور کمر ، دور باسن و نسبت دور کمر به لگن. این تیم همچنین از وزنهای داخلی از مطالعه Biobank تایوان برای تهیه امتیازات ژنتیکی برای هر یک از 5 اندازه گیری چاقی استفاده کرد.

مطالعه Biobank تایوان همچنین شامل داده های گزارش شده از شرکت کنندگان در مورد اشکال تمرینی است که بطور منظم انجام داده اند. محققان 18 نوع از این تمرینات را مورد بررسی قرار دادند.

بررسی تعامل بین نمره خطر ژنتیکی فرد و روال ورزش آنها نشان داد که دویدن بهترین تمرین برای کاهش چاقی بود.به طور خاص ، دویدن به طور منظم خطر ژنتیکی را در سه مرحله جبران می کند: BMI ، درصد چربی بدن و دور باسن. محققان می افزایند: "در هر پنج روش چاقی ، دویدن منظم به طور مداوم مهمترین اثر متقابل را ارائه می دهد."علاوه بر این ، "کوهنوردی ، پیاده روی ، پیاده روی ورزشی ، و تمرین طولانی تر یوگا نیز اثرات ژنتیکی بر BMI را ضعیف کرده است."در مقابل ، سایر فعالیتهااز قبیل "دوچرخه سواری ، حرکات کششی ، شنا ، هیچ تاثیری دراستعدادژنتیکی به چاقی نداشتند.

نتایج همچنین نشان داد که تمرینات وزنه برداری ، بدمینتون ، تنیس روی میز ، بسکتبال ، تنیس ، تای چی وورزش های"دیگر" در کاهش تمایل فرد به چاقی بی اثر است.یافته های ما نشان می دهد که با انجام انواع ورزش می توان اثرات ژنتیکی درافرادچاقی را کاهش داد. فواید ورزش بدنی منظم در افرادی که بیشتر مستعد چاقی هستند ، تأثیر بیشتری دارد. "

سه شنبه 6 اوت 2019 توسط آنا ساندویو فاکت منتشر شده است.

ترجمه : مهندس نسرین توحیدی