ورود
ثبت نام

آیا هورمون درمانی بعد ازیائسگی می تواند باعث افزایش حافظه شود 1398/07/24


تحقیقات جدیددر ایالات متحده نشان داده است که مصرف هورمون یا به عبارتی هورمون درمانی جایگزین هورمونهای زنانه که پس از یائسگی بدن دیگر ساخته نمی شود می شود ومی تواند به بهبود پس از یائسگی کمک کند.

درمطالعه جدید بیش از 2000 زن یائسه را مورد بررسی قرار داده و در طی یک دوره 12 ساله ارتباط بین هورمون استروژن و کاهش حافظه را بررسی کرده است.


درمطالعه جدید بیش از 2000 زن یائسه را مورد بررسی قرار داده و در طی یک دوره 12 ساله ارتباط بین هورمون استروژن و کاهش حافظه را بررسی کرده است.

محققان با ضبط اطلاعاتی از قبیل سن زنان در منارک ( اولین قاعدگی)، میزان سن زنان دریائسگی،تعدادحاملگی،مدت شیردهی و استفاده ازهورمون درمانی ،درمعرض قرار گرفتن زنان در برابراستروژن را تجزیه و تحلیل کردند.

این یافته ها ، که به صورت آنلاین در مجله یائسگی ، ژورنال انجمن یائسگی آمریکای شمالی (NAMS) منتشر شد ، نشان داد که زنانی که مدت طولانی تری در معرض استروژن بودند ،حافظه بهتری دارند.

علاوه بر این ، افرادی که هورمون درمانی را زودتر شروع کرده اند ، از نمره آزمون شناختی بالاتری نسبت به کسانی که بعداً شروع به مصرف هورمون کردند ، داشتند. شروع هورمون درمانی در گذشته نیز به ویژه برای زنان مسن دراین مطالعه بسیار مفید بود.

در حال حاضر مشخص شده است که استروژن برای سلامت کلی مغز و عملکردهای شناختی و حافظه از اهمیت زیادی برخوردار است و با توجه به اینکه زنان دو سوم از 5.5 میلیون موردآلزایمردرایالات متحده را تشکیل می دهند، پیشنهاد شده است که عوامل خاص مانند استروژن می تواند در افزایش خطر زنان برای بیماری نقش داشته باشد.

یافته های جدید حاکی از آن است که یک دوره تولید مثل طولانی تر ، همراه با هورمون درمانی ، ممکن است برای حافظه و ادراک زنان سودمند باشد.

دکتر استفانی فوبیون مدیر پزشکی NAMS می گوید:

"اگرچه ارزیابی تعادل ریسک به نفع استفاده از هورمون درمانی پیچیده است و باید به صورت فردی انجام شود ، مطالعه شواهد هورمون درمانی برای تأثیرات حافظه مفید بوده ، به ویژه هنگامی که در اوایل یائسگی آغاز شده باشد. این مطالعه همچنین تأثیر منفی بالقوه اثرات محرومیت اولیه استروژن بر سلامت حافظه در تنظیم یائسگی زودرس بدون جایگزینی کافی استروژن خبر می دهد.

16 اکتبر 2019

AFP Relax News