ورود
ثبت نام

داروی اولاپاریب برای سرطان پروستات ممکن است روند بیماری راکُند کند 1398/7/25


دارویی که برای درمان سرطانهای پستان و تخمدان به جهش ژنتیکی خاص استفاده می شود ، ممکن است به مقابله با برخی از شدیدترین موارد سرطان پروستات کمک کند.

محققان در یک کارآزمایی بالینی تصادفی تقریباً 400 مرد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته با جهش در یکی ازچندین ژن دخیل در ترمیم DNA آسیب دیده مانند BRCA1 و BRCA2 با این دارو را با نام olaparib آزمایش کردند. این نقایص ژنتیکی خطر ابتلا به برخی سرطانها از جمله پستان و تخمدان را افزایش می دهدوتا 30 درصد از مردان با سختترین درمان سرطان پروستات نیز دارای جهش در این نوع ژن هستند.

 


در کارآزمایی بالینی فاز سوم ، به منظور مقایسه درمان جدید با درمان استاندارد فعلی ، مردان براساس جهش ژنتیکی به دو گروه تقسیم شدند. 245 مرد در یک گروه ، در بعضی از ژنهای متداول با سرطان پستان و تخمدان (BRCA1 ، BRCA2 و ATM) دارای جهش بودند ، در حالی که 142 مرد در گروه دیگر جهشهای دیگری در ژنهای ترمیم DNA داشتند. حدود دو سوم از مردان در هر گروه اولاپاریب را گرفتند.

به طور کلی در مردان با استفاده از olaparib ، این بیماری در مقایسه با داروهایی که از داروهای استاندارد استفاده می کنند و سلولهای سرطانی تستوسترون هورمون مردانه را محروم می کنند ، آهسته تر پیشرفت می کنند. این محققان پس از گذشت یک سال ، حدود 22 درصد از مردانی که ازداروی اولاپاریب استفاده می کردند ، هیچ علامتی مبنی بر پیشرفت سرطانشان در مقایسه با 13.5 درصد از مردان در درمانهای استاندارد نشان دادندرا بروز ندادند محققان 30 سپتامبر در بارسلونا در جلسه انجمن انکولوژی پزشکی اروپا گزارش دادند.

این اختلاف در گروه با جهشهای BRCA1 ، BRCA2 و ATM بیشتر بود: 28٪ هیچ علامتی از پیشرفت سرطان در مقایسه با 9.4٪ دریافت معالجه استاندارد نداشتند. ماها حسین ، انکولوژیست دانشکده پزشکی در شیکاگو که یافته ها را در جلسه انکولوژی ارائه می دهد ، می گوید: تغییرات در ژن های BRCA معمولاً با پاسخ دادن به داروهایی که به طور مشابه با olaparib عمل می کنند همراه است.

در بیماران مبتلا به تومورهای قابل اندازه گیری در گروه BRCA ، اندازه تومور در یک سوم از افراد مبتلا به اولاپاریب کاهش یافته ، در مقایسه با 2.3 درصد از بیماران تحت درمان استاندارد.

اما اگرچه درمان جدید تاکنون امیدوار کننده به نظر می رسد ، اماهنوز خیلی زود است که بگوییم این دارو چگونه بردرمان کلی تأثیر خواهد گذاشت. این کارآزمایی بالینی ، که توسط شرکتهای دارویی تولیدکننده olaparib ، AstraZeneca و Merck & Co انجام شده است ، قرار است تا اوایل سال 2021 ادامه یابد.

Olaparib یک مهار کننده PARP است: این دارو آنزیم PARP را که DNA شکسته شده را مسدود می کندترمیم می نماید. سلولهای سرطانی در یک منطقه از آسیب DNA به گلادیلاکس رشد می کنند فقط کافی است که سلولها سرطان زا شوند ، اما نه آنقدر که بمیرند. تداخل با آنزیم PARP باعث می شود سلول ها احتمال بیشتری پیدا کنند که بلااستفاده و در نهایت ، خودکشی سلولی کنند.

این دارو در سرطان پروستات نیز مانند سرطانهای تخمدان و پستان عمل می کند. حسین می گوید: "اساساً ، این به دنبال همان هدف می رود: PARP"

سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای ابتلا به سرطان سینه و تخمدان اولاپاریب را تأیید کرده است ، اما نه برای سرطان پروستات. اگر FDA یک روز مصرف دارو را برای موارد شدید بیماری تصویب کند ، این اولین بار خواهد بود که از رویکرد داروی دقیق  یا ایده شخصی سازی درمانی براساس ژن های فرد برای درمان سرطان پروستات استفاده شده است. .

حسین می گوید: "[به طور کلی [درمان سرطان پروستات] یک رویکرد یک اندازه و مناسب بوده است." "با توجه به داروهای دقیق ، من فکر می کنم که ما در را باز کرده ایم."

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا ، در ایالات متحده 1 از 9 مرد در طول عمر خود به سرطان پروستات مبتلا خواهند شد. این بیماری بعد از سرطان پوست ، دومین نوع متداول سرطان در مردان آمریکایی است. این اغلب قابل درمان است پزشکان می توانند پروستات را از طریق عمل جراحی خارج کرده یا سلولهای سرطانی را با پرتودرمانی یا شیمی درمانی از بین ببرند. آنها همچنین ممکن است از داروهای مختلفی برای کاهش سطح هورمون مردانه یا تقویت سیستم ایمنی بدن برای کمک به مبارزه با سرطان استفاده کنند.

اما ، برای برخی از بیماران ، این روشهای درمانی مؤثر نیستند. هر ساله حدود 30،000 مرد در ایالات متحده از سرطان پروستات می میرند.

برای بیماران مبتلا به جهش BRCA یا ATM ، محققان همچنین دریافتند که به نظر می رسد olaparib بدتر شدن رابه تاخیر می اندازد. پس از یک سال ، حدود 80 درصد از مردان گزارش دادند که درد آنها به همان میزان باقی مانده است ، در مقایسه با تقریبا 40 درصد از کسانی که داروهای دیگر را دریافت می کنند.

تقریباً همه آقایان ، صرف نظر از اینكه اولاپاریب یا داروهای استاندارد هورمونی مصرف كرده اند ، عوارض جانبی مانند كم خونی ، حالت تهوع یا خستگی را گزارش كرده اند. با این حال ،دوزهای مختلف از olaparib عوارض آنمی و حالت تهوع شدیدتری را نشان می دهد

ویلیام داهوت ، انکولوژیست و مدیر علمی تحقیقات بالینی در مرکز تحقیقات سرطان در Bethesda ، می گوید: برای بیماران مبتلا به این جهش های خاص ، یک مهار کننده PARP مانند olaparib ممکن است بهتر از آزمایش نوع دیگری از درمان هورمونی عمل کند.

با این حال ، آزمایش بیماران مبتلا به سرطان پروستات برای جهش های ژنتیکی امری عادی نیست ، مگر اینکه سرطان در بدن گسترش یابد. "من فکر می کنم که این منجر به آزمایش تعداد بیشتری از مردان می شود تا ببینند که آیا این ناهنجاری های ژنتیکی را دارند یا خیر."

اگر مردها خیلی زوداین جهش های ژنتیکی تست شوند ، پزشکان ممکن است قادر به پیش بینی این باشند که چه بیمارانی می توانند از شروع داروی مهار کننده PARP زودتر سود ببرند. داهوت می گوید: "حداقل ممکن است استفاده از این داروها،برای آنها تأثیر بیشتری داشته باشند."

16 اکتبر 2019 ساعت 7:00 صبح