ورود
ثبت نام
ثبت مدرسه

ویتامین Dبررشدملانوماچه تاثیری دارد 1398/08/21


دانشمندان مکانیسم بیولوژیکی کشف کرده اند که ازطریق آن ویتامین D می تواند روند ملانوم را تغییر دهد.آنها دریافتند که ویتامین D در مسیر سیگنالینگ ( علامت دهی )روی سلولهای ملانوم تأثیر می گذارد.دراین تحقیقات به مکانیسم جدیدی دست پیدا می کنندکه می تواند ملانوم را توضیح دهد.


محققان پیشنهاد می کنند که کاهش فعالیت این مسیر می تواند راهی برای کمک به سیستم ایمنی بدن در مقابله با خطرناک ترین سرطان های پوستی باشد.

مطالعه جدید تحقیقات سرطان توضیح مولکولی ارائه می دهد.

جولیا نیوتون- بیشاپ ، استاد پوست و مو در دانشگاه لیدز در انگلستان ، می گوید: "این قطعه جدید پازل به ما کمک می کند تا چگونگی رشد و گسترش ملانوما را درک کنیم و امیدوارم که اهداف جدیدی برای کنترل آن پیدا کنیم."

او می افزاید: "اما آنچه واقعاً جذاب است ، این است که اکنون می توانیم ببینیم که ویتامین D چگونه به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان کمک می کند."

ملانوما در ملانوسیت ها شروع می شود

هنگامی که سلولها از کنترل خارج شده و تکثیر می شوند ، سرطان بروز می کند. در مورد ملانوما ، سرطان در ملانوسیت ها شروع می شود ، یعنی سلول هایی که رنگدانه ایجاد می کنند که به پوست ، مو و چشم ها رنگ می بخشد.

اگرچه این نوع سرطان در بین سایر سرطانهای پوست کمتررایج است ، اما ملانوما خطرناک ترین آنهااست.

این امر به این دلیل است که بدون تشخیص زودرس و درمان ، احتمال ابتلا به سرطان در سایر نقاط بدن بسیار بیشتر است.

طبق آمار موسسه ملی سرطان (NCI) ، که یکی از مؤسسات ملی بهداشت (NIH) است ، حدود 2.3 درصد از مردم در بعضی مقاطع از زندگی ،ملانوما را دریافت می کنند.

NCI تخمین می زند که بیش از 92٪ از مبتلایان به ملانوم حداقل 5 سال پس از تشخیص بیماری زنده مانده و تقریباً 1919000 نفر در سال 2016 با ملانوما در ایالات متحده زندگی می کردند.

ویتامین D و گیرنده آن

برای مطالعه جدید ، پروفسور نیوتون بیشاپ و همکارانش به بررسی بیولوژی سلولی ویتامین D در ملانوما پرداختند. آنها با مشاهده آنچه اتفاق می افتد هنگامی که سلول ها فاقد پروتئین موسوم به گیرنده ویتامین D (VDR) هستند ، شروع می شوند.

ویتامین D نمیتواند سیگنالهایی را به درون سلولها ارسال کند مگر اینکه سلولهای VDR روی سطح خود داشته باشند.

این اتصال مولکول ویتامین D است که سیگنال را به داخل سلول ارسال می کند.

بنابراین ، این تیم برای بررسی آنچه در سلولهای فاقد VDR اتفاق می افتد ، ژن VDR را که دستورالعمل ساخت پروتئین را دارد ، مورد مطالعه قرار دادند.

آنها VDR را در نمونه هایی از 703 تومور ملانوما انسانی و در 353 تومور ملانوما دیگر که از محل اصلی گسترش یافته بودند ، مورد بررسی قرار دادند.

آنها همچنین به دنبال ارتباط بین فعالیت ژن و سایر ویژگی ها از جمله ضخامت تومورهای ملانوما و سرعت رشد آنها ، همراه با هرگونه تغییر ژنتیکی که ممکن است رشد سریع تر تومور را همراه داشته باشد ، بودند.

تومورها با VDR کم, سریعتر رشد کردند

پس از این تحقیقات ، تیم سپس از موش استفاده کردند تا ببینند که چگونه گسترش ملانوما به تغییرات سطح VDR پاسخ می دهد.

این یافته ها نشان داد که تومورهای انسانی سریع تر رشد می کنند که بیان ژن VDR کم است. علاوه بر این ، این تومورها در ژنهایی که مسیرهای تقویت کننده فعالیت ایمنی در برابر سلولهای سرطانی را کنترل می کنند ، بیان کمتری دارند.

محققان همچنین دریافتند که تومورهای VDR کم در تومورها با بیان ژنهای بالاتر که رشد و گسترش سرطان را ترویج می کنند مطابقت دارد.

در مجموعه دیگری از آزمایشات روی موش های مبتلا به ملانوما ، محققان نشان دادند که می توانند با افزایش VDR روی سلولهای سرطانی فعالیت مسیر Wnt / β-catenin را کاهش دهند. این دستکاری همچنین احتمال گسترش ملانوما به ریه های حیوانات را کاهش داده است.

کمک به سیستم ایمنی بدن درمبارزه باسرطان

این یافته ها یک روش بالقوه برای استفاده از ویتامین D را برای کاهش فعالیت مسیر Wnt / β-catenin نشان می دهد و از این طریق به سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرطان کمک می کند.

پروفسور نیوتون بیشوپ توضیح می دهد: "ما می دانیم که چه زمانی مسیر Wnt / β-catenin در ملانوما فعال است ، می تواند پاسخ ایمنی را کاهش دهد ، و باعث می شود سلول های ایمنی کمتر به داخل تومور برسند ، جایی که می توانند به طور بالقوه مبارزه کنند. "

وی ادامه می دهد: "اگرچه ویتامین D به خودی خود سرطان را درمان نمی کند."

"ما پس از سالها تحقیق ، بالاخره می دانیم كه چگونه ویتامین D با VDR كار می كند تا با كاهش فعالیت مسیر Wnt / β-catenin بر رفتار سلولهای ملانوما تأثیر بگذارد."

نوشته شده توسط Catharine Paddock Dr، در 8 نوامبر 2019