ورود
ثبت نام
ثبت مدرسه

آیابعدازابتلابه  COVID-19 مصون هستید؟ 1399/01/30


ویروس ناشی از COVID-19 فقط چند ماه پیش کشف شد ، بنابراین هنوز اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد. چند داستان از چین، ژاپن و کره جنوبی درباره افرادی که آزمایش ویروس را پس از بهبود مثبت ارزیابی کرده اند وجود دارد، بسیاری از افراد از آنها می پرسند که آیا امکان دارد بعدازبهبودی مجددا بهCOVID-19 مبتلا شد یا خیر.


بر اساس داده های سایر ویروس ها و سویه های کورو ویروس ، ما می دانیم که افراد 7-10 روز پس از عفونت آنتی بادی می سازند و بسته به نوع ویروس ، این آنتی بادی ها می توانند دوباره بعد ازماه ها یا سال ها بعد از بهبودی بیمار از بین بروند اما از آنجا که COVID-19 ویروس جدید است ، ما هنوز نمی دانیم که چه مدت آنتی بادی ها پس از این عفونت ویروسی خاص در سیستم ما خواهند ماند.

آیا آلوده بودن به COVID-19 شما را مصون می کند؟

ما باید مطالعات طولانی مدت را در انسان انجام دهیم تا متوجه شویم افرادی که از COVID-19 بهبود می یابند مصون هستند و یاد بگیریم که این ایمنی چه مدت دوام خواهد داشت. اما باز هم ، بر اساس آنچه در مورد نحوه پاسخ بدن ما به سایر ویروس ها می دانیم ، بسیار محتمل است كه پادتن هایی كه پس از عفونت با ویروس COVID-19 ایجاد می شود، برای مدت زمانی ایمنی را فراهم می آورد.

دانشمندان چینی تحقیقات اولیه را با میمون های رزس انجام داده اند و دریافتند که آنتی بادی ها پس از بهبودی از COVID-19 ، میمون ها را پس از قرار گرفتن در معرض ویروس دیگر از عفونت مجدد محافظت می کنند. پس از شیوع SARS ، یک مطالعه نشان داد که آنتی بادی ها تا 3 سال در بدن باقی خواهند ماند. مطالعات انجام شده در مورد ویروس تنفسی خاورمیانه (MERS) ، یکی دیگر از عفونت های ایجاد شده توسط کروناویروس ، نشان داده اند که حدود یک سال می توان آنتی بادی را در بدن یافت.

گزارش های متعددی از چین مواردی از افراد با علائم خفیف را نشان می دهد که حتی پس از بهبودی همچنان آزمایش ویروس بوده است  این مطالعه نشان داد که این افراد دیگر علائمی ندارند و آنها به عفونت رابه اعضای خانواده خودمنتقل نکردند اخیراً ، مراکز کنترل بیماری کره نیز ده ها نفر را گزارش داده اند که پس از بهبودی آزمایش آنها مثبت شده اند.

دو مورد در خارج از چین حیرت انگیز تر است: افرادی که به ظاهر بهبود یافته اند و آزمایش منفی داشتند ، پس از چند هفته بعد ، دوباره علائم شروع شده و هنگام آزمایش مجدد مشخص شدند که مثبت هستند.

به گفته کارشناسان ، این سناریوها نیاز به مطالعه بیشتر دارند ، اما بعید به نظر می رسد که فرد بهبود یافته مجدد به بیماری مبتلا شوند. یک آزمایش مثبت بعد از بهبودی می تواند نشان دهد که ویروس موجود در آن باقی مانده و هنوز هم وجود دارد اما باعث ایجاد عفونت نمی شود. برای آن دسته از افرادی که پس از بهبودی مثبت شدند ، ممکن است این عفونت در بدن آنها در سطوح پایین بماند و دوباره ظاهر شود. یا می تواند به این معنا باشد که تست منفی قبلی منفی کاذب بود

تحقیقات به بررسی این سؤال ادامه دارد، اما از آنچه در مورد توانایی بدن ما در مبارزه با ویروس ها می دانیم ، بعید است شخصی که از COVID-19 بهبود یافته و پادتن ساخته است ، در چنین مدت کوتاهی مجدداً عفونت پیدا کند. .

سطح و مدت مصونیت بدن نیز می تواند به نحوه پاسخگویی سیستم ایمنی بدن بستگی داشته باشد ، بنابراین چیزهای بیشتری وجود دارد که ما باید پس از عفونت COVID-19 درباره ایمنی بدانیم.

متخصص داخلی :دکتر Neha Pathak، MD - و BY NEHA PATHAK، MD  

8 آوریل 2020