ورود
ثبت نام
ثبت مدرسه

سردرد در کودکان و نوجوانان 1396/10/08
سردرد یک شکایت رایج در کودکان و نوجوانان است. همانطور که کودکان در دوران نوجوانی قرار می گیرند، سردرد افزایش می یابد. گزارش شده که پسران قبل از بلوغ بیشتر از دختران مبتلا به سردرد میشوند. با این حال، فراوانی در دختران پس از بلوغ بیش از پسران پس از بلوغ است. اغلب این بیماری ناخوشایند جدی نیست و تا حدود 8 در هر 10 نوجوان ممکن است حداقل یک سردرد را درماه تجربه کند
طبیعی است که بسیاری از والدین نگران آسیب های جدی مانند تومورهای مغزی باشند که کودکانشان از سردرد شکایت دارند. با این حال، بسیاری از این سردردها عواقب سبک زندگی و مشکلات استرس و همچنین علائم بیماری مانند عفونت، سرماخوردگی یا آنفولانزا هستند. سردرد که در دوران کودکی و نوجوانی اتفاق می افتد اغلب کوتاه تر و متفاوت از مواردی است که در دوران بزرگسالی اتفاق می افتد.

انواع سردرد
انواع مختلف سردرد وجود دارد. در کودکان و نوجوانان، شایعترین نوع سردرد، تنش عضلانی و سردرد میگرنی است.  آنها به عنوان سردرد شدید و اپیزودیک همراه با استفراغ، حالت تهوع و حساسیت به سر و صدا و نور دیده می شوند. معمولا تنها در یک طرف سراست . با این حال، در حال تجربه یک میگرن در هر دو طرف از سر دور از ذهن نیست.
سردرد تنش ممکن است روزانه یا دوره ای اتفاق بیفتد و نشانه هایی را که همراه با میگرن هستند را شامل نمی شود. آنها به علت انقباض یا سفتی عضلات سر و گردن رخ می دهند. این سردردها به صورت خفیف توصیف می شوند و معمولا در هر دو طرف سر و در موارد دیگر در پشت و جلو نیز احساس می شود. کودکان مبتلا به فشار، اضطراب یا افسردگی در خانه یا مدرسه اغلب این نوع سردرد را دارند.
سندرم های سردرد، همچنین به عنوان میگرن های تبدیل شده، ترکیبی از تنش و سردرد میگرنی هستند. سردرد التهابی و کششی ناشی از بیماری یا افزایش فشار داخل جمجمه به علت آسیب شناسی هایی مانند خونریزی یا تومور است
سردرد ممکن است با طول، شروع و فرکانس آنها طبقه بندی شود. سردرد حاد به طور ناگهانی اتفاق می افتد و به سرعت برطرف می شود و بسیاری از موارد ممکن است به علت میگرن یا تنش باشد. سردردهای مزمن غیر پیشرفته شایع ترین در نوجوانان هستند و سردردهای مکرر هستند که تمایل به افسردگی، تنش و استرس دارند. سردرد پیشرونده مزمن در طی یک دوره زمانی اتفاق می افتد و به طور فزاینده ای بدتر می شود، این موارد کمترین شایع هستند و ممکن است علائم تومور، عفونت مغزی یا سایر شرایط باشند.
مدیریت سردرد
پیشگیری همیشه بهتر از درمان است؛ بنابراین، برای اجتناب از سر درد می توان چندین مرحله انجام داد. همیشه روشن نیست که دقیقا باعث ایجاد سردرد در بسیاری از کودکان و نوجوانان چیست . با این حال، بعضی علت را شکلات، کافئین، شیرین کننده های مصنوعی، وعده های غذایی نامناسب، خواب ناکافی و استرس هستند. نگه داشتن یک دفترچه خاطرات مهم است که به تعیین کننده ماژول بالقوه کمک کند. مهم است که در چنین خاطراتی توجه داشته باشید، شروع، مدت زمان، شخصیت و شدت سردرد و همچنین بخشی از سر که درد دارد و نوع غذا یی که خورده شده و فعالیتی که انجام می شود، یادداشت شود
درمان سردرد که گاهی اوقات  ممکن است  ضد درد مانند ایبوپروفن یا پاراستامول باشد. با این وجود این داروها نباید بیش از حد مصرف شوند، زیرا ممکن است موجب سردردهای دردناك شوند. سردردهای میگرنی درمان خاصی ندارند. از این رو شناسایی این بسیار مهم است. سردرد شدید ممکن است نیاز به داروهای تجویزی برای درمان داشته باشد. کودکان مبتلا به سابقه تشنج، آسیب سر و سایر نشانه های عصبی و سیستمیک نیاز به ارزیابی بیشتر و آزمایشات لازم برای شناسایی اینکه آیا علت آسیب شناسی وجود دارد.