ورود
ثبت نام
ثبت مدرسه

در یک روز آفتابی روشن، آسمان بالای ما به رنگ آبی روشن است. درهنگام غروب آفتاب رنگ درخشان از قرمز، گلابی و پرتقال در آسمان نمایان می شود.اما چرا آسمان آبی است؟ چه چیزی باعث غروب آفتاب به رنگ قرمز می شود؟

برای پاسخ به این سوالات، ما باید در مورد نور و جو زمین یاد بگیریم.

اتمسفر

فضای ترکیبی از مولکول های گاز و سایر مواد اطراف زمین است. که بیشتر از گازهای نیتروژن (78٪) و اکسیژن (21٪) ساخته شده است. گازهای آرگون و آب (به شکل بخار، قطره و کریستالهای یخ) یکی از معمول ترین موارد هستند. مقادیر کمی از گازهای دیگر نیز وجود دارد، به علاوه بسیاری از ذرات جامد کوچک مانند گرد و غبار، دوده و خاکستر، گرده و نمک از اقیانوس ها نیز یافت می شوند

ترکیب جو به تنهایی بستگی به مکان شما، آب و هوا و بسیاری چیزهای دیگر دارد. پس از باران یا در نزدیکی اقیانوس ممکن است آب بیشتری در هوا وجود داشته باشد. آتشفشان ها می توانند مقادیر زیادی ذرات گرد و غبار را در جو قرار دهند. آلودگی می تواند گازهای مختلف یا گرد و غبار و بخار را اضافه کند.

جو در پایین، در نزدیکی زمین، چگال ترین (ضخیم ترین) است. به همان اندازه که بالاتر و بالاتر می رویم از چگالی جو کم می شود . هیچ اختلافی بین اتمسفر و فضا وجود ندارد.

امواج نور

نور یک نوع انرژی است . بسیاری از انرژی های مختلف بصورت امواج حرکت می کنند. به عنوان مثال، صدا موجی از هوا ارتعاشی است. نور موجی از میدان های الکتریکی و مغناطیسی ارتعاشی است.

امواج الکترومغناطیسی

موج نور
این یک بخش کوچک از یک محدوده وسیع تر از میدان های الکترومغناطیسی ارتعاشی است. این محدوده طیف الکترومغناطیسی نامیده می شود.

امواج الکترومغناطیسی در فاصله 299،792 کیلومتر در ثانیه (186،282 مایل / ثانیه) حرکت می کنند. این سرعت نور نامیده می شود.

انرژی تابش بستگی به طول موج و فرکانس آن دارد. طول موج فاصله بین تپه ها ( قله ) امواج است. فرکانس تعداد امواج است که توسط هر ثانیه منتقل می شود. .

رنگ های نور
نور قابل مشاهده است بخشی از طیف الکترومغناطیسی که چشم ما می بیند. نور از خورشید یا یک لامپ نور که ممکن است سفید باشد تولید می شود اما در واقع ترکیبی از رنگ های مختلف است. ما می توانیم رنگ های مختلف طیف را با تقسیم نور با یک منشور ببینیم. (رنگین کمان)

طیف نیز قابل مشاهده است هنگامی که یک رنگین کمان را در آسمان می بینید.

رنگ ها به طور مداوم به یکدیگر متصل می شوند. در یک انتهای طیف، قرمز و پرتقال هستند. این به تدریج به زرد، سبز، آبی، نارنجی و بنفش دیده می شود. رنگ ها دارای طول موج های مختلف، فرکانس ها و انرژی هستند. بنفش کوتاه ترین طول موج را در طیف قابل مشاهده دارد. این به این معنی است که بالاترین فرکانس و انرژی دارد. قرمز دارای طولانی ترین طول موج و کمترین فرکانس و انرژی را دارد .

نور در جو

نور از طریق فضا در یک خط مستقیم حرکت می کند همانطور که نور از طریق جو حرکت می کند، همچنان بصورت مستقیم حرکت می کند تا زمانی که به یک گرد و غبار یا یک مولکول گاز برسد. سپس چه اتفاقی می افتد به طول موج نورو  اندازه چیزی که به آن برخورد می کند بستگی دارد .

ذرات گرد و غبار و قطرات آب بسیار بزرگتر از طول موج نور قابل مشاهده است. هنگامی که نور به این ذرات بزرگ برسد، می تواند منعکس شود یا در جهات مختلف بازتاب یابد. رنگ های مختلف نور به وضوح توسط یک ذره بازتاب می شوند. نور منعکس به نظر می رسد سفید است، زیرا هنوز هم حاوی تمام رنگ های مشابه است.

مولکول های گاز کوچکتر از طول موج نور مرئی هستند. اگر نور به آنها برسد، به طور متفاوتی عمل می کند. هنگامی که نور به مولکول گاز می رسد، برخی از آن ممکن است جذب شود. پس از مدتی، مولکول نور را در جهت دیگر تابش می دهد . رنگ که تابش می شود همان رنگی است که جذب شده است. رنگ های مختلف نور متفاوت است. تمام رنگ ها می توانند جذب شوند اما فرکانس های بالاتر (آبی) بیشتر از فرکانس های پایین تر (قرمز) جذب می شوند. این فرایند پراکندگی ریلی است. (این نام به نام لرد جان ریلی، فیزیکدان انگلیسی است که اولین بار در سال های 1870 آن را توصیف کرد.)

چرا آسمان آبی است؟

رنگ آبی آسمان به دلیل پراکندگی ریلی است. نور skyAs آبی از طریق جو حرکت می کند، بیشتر طول موج های بلند مستقیم عبور می کند. کمی از نور قرمز، نارنجی و زرد تحت تاثیر هوا قرار می گیرد.

با این حال، بسیاری از طول موج کوتاه ترنور توسط مولکول های گاز جذب می شود. سپس نور آبی در جهت های مختلف تابش می یابد . وآن را در سراسر آسمان پراکنده می کند. واز مسیری که به نظر می رسد، از این نور آبی پراکنده به شما می رسد.

همانطور که نزدیک به افق نگاه می کنید، رنگ آسمان به نظر می رسد بسیار درخشان تر است. برای رسیدن به شما، نور آبی پراکنده باید از طریق هوا بیشتر عبور کند. بعضی از آن ها دوباره در جهت دیگر پراکنده می شوند. نور آبی کمتر به چشمان شما می رسد رنگ آسمان در نزدیکی افق پررنگ تر یا سفید تر است.

 تعداد بازدید: 1514

تعداد نظرات: 2

کاربر میهمان
 

در تاریخ 1398/10/01 نظر داده است :
مطلب جالبی بود . تشکر
در تاریخ 1398/09/23 نظر داده است :
نمی دونم