ورود
ثبت نام
ثبت مدرسه

برگ در فصل بهار و تابستان به عنوان کارخانه هایی تولید موادغذایی هستند که نیاز گیاه را برای رشد تولید می کنند. این فرایند تولید غذا در سلول های متعدد حاوی کلروفیل در برگ رخ می دهد، که برگ آن سبز است. این ماده شیمیایی فوق العاده از نور خورشید انرژی رادر تبدیل دی اکسید کربن و آب به کربوهیدرات ها مانند قندها و نشاسته مورد استفاده قرار می گیرد، جذب می کند.

رنگ های برگ از کجا می آیند؟

رنگ برگ از رنگدانه ها می آید. رنگدانه ها مواد طبیعی تولید شده توسط سلول های برگ هستند. سه رنگدانه رنگ برگ:

کلروفیل (سبز)
کاروتنوئید (زرد، نارنجی و قهوه ای)
آنتوسیانین (قرمز)
کلروفیل مهم ترین است. بدون کلروفیل در برگ، درختان نمی توانند از نور خورشید برای تولید غذا استفاده کنند.

کاروتنوئید ها میوه ها و سبزی ها را درخشان و پرتقالی می کنند. ذرت، هویج و موز فقط تعداد کمی از گیاهان دارای کاروتنوئید هستند.

آنتوسیانین ها رنگ های قرمز را به گیاهان اضافه می کنند، از جمله قره قاط، سیب های قرمز، گیلاس، توت فرنگی و دیگران.

کلروفیل و کاروتنوئید در تمام طول فصل رشد در سلول های برگ هستند. اما کلروفیل کاروتنوئید را پوشش می دهد - به همین دلیل برگ های تابستان سبز، زرد یا نارنجی نیستند. اکثر آنتوسیانین ها تنها در پاییز تولید می شوند و تنها در شرایط خاصی تولید می شوند. همه درختان نمی توانند آنتوسیانین تولید کنند.

از بین رفتن کلروفیل

برخی از نقاط این سیاره نور خورشید را در زمان های مشخصی از سال کم دریافت می کند. در این مناطق، روزها کوتاهتر میشوند و شبها بلندتر میشوند. درجه حرارت به آرامی افت می کند. پاییز می آید، و سپس زمستان.

تولید کلروفیل با میزان کاهش نور خورشید در گیاهان کمتر و کمتر می شود در نهایت متوقف می شود تولید کلروفیل.

در پاییز، به دلیل تغییر در طول نور روز و تغییرات دما،روند تولید غذا با توقف کلروفیل در برگ متوقف می شود.رنگ سبز ناپدید می شود و رنگ های زرد تا نارنجی قابل مشاهده می شوند و برگ را به زیبایی سقوط می دهند.

در همان زمان ممکن است سایر تغییرات شیمیایی رخ دهد که تولید رنگدانه آنتوسیانین قرمز رنگ های اضافی را تشکیل می دهند. برخی از مخلوط رنگ های قرمز درختان مانند زغال اخته و سماق را به وجود می آورند، در حالی که بعضی دیگر رنگ نارنجی درخشانشان را می بینند.

شاخ و برگ پاییز برخی از درختان فقط رنگ های زرد را نشان می دهد. اما بعضی دیگر، مانند بسیاری از بلوطها ، بیشتر قهوه ای را نشان می دهند. تمام این رنگ ها به دلیل مخلوط مقدار های مختلف از باقی مانده کلروفیل و رنگدانه های دیگر در برگ در فصل پاییز است.

سقوط برگها در پاییز

ریشه ها، شاخه ها و شاخه های درخت می تواند درجه حرارت انجماد را تحمل کند، اما اکثر برگ ها خیلی سخت نیستند که بتوانند انجماد و افت دما را تحمل کنندهر گونه بافت گیاهی که قادر به زنده ماندن در زمستان نیست،

همانطور که نور خورشید در پاییز کاهش می یابد،  یک لایه از سلولها، به نام لایه جداسازی، در پایه ساقه برگ تشکیل می شود. هنگامی که این لایه کامل می شود، برگ از بافتی که آن را به شاخه متصل می کند جدا می شود و آن را می اندازد. برگ های بلوط استثنا هستند. لايه جداسازی هرگز برگ های بلوط مرده را جدا نمی کند با از بین رفتن بافتها یی که از برگ پشتیبانی می کنند در آن  زمان، برگ در نهایت با باد  یا از وزن خود می افتد.

در جنوب، جایی که زمستان شدت ندارد ، برخی از درختان همیشه سبز باقی می مانند؛ یعنی برگ ها در زمستان  باقی می مانند و رنگ سبز خود را حفظ می کنند.اکثر کاج، تره، قارچ، هلوکاک، سدر و غیره در شمال و جنوب همیشه سبز هستند.

هوا بر شدت رنگ تاثیر می گذارد

درجه حرارت , نور و آب و مدت زمان بررنگ پاییز تاثیری می گذارد  پایین تر از دمای انجماد، شکل گیری آنتوسیانین را ایجاد می کند که قرمز های روشن در افرا را ایجاد می کند. با این حال، فراست های اولیه رنگ قرمز درخشان را تضعیف می کند. روزهای بارانی و یا باران زیاد، شدت رنگ پاییز را افزایش می دهند. بهترین زمان برای لذت بردن از رنگ پاییز در روز روشن، خشک و سرد (بدون انجماد) است.لذت بردن از رنگ، آن را فقط برای یک دوره کوتاه در هر سقوط اتفاق می افتد.

 

برای آشنایی با گیاه شناسی اینجا را کلیک کنید

 تعداد بازدید: 1780

تعداد نظرات: 0

کاربر میهمان