ورود
ثبت نام
ثبت مدرسه

آلودگی نور چیست؟ در مورد آلودگی صوتی و آلودگی هوا زیاد شنیده ایم اما کمتر از آلودگی نور صحبت به میان آمده است  استفاده بیش از حد، ناخواسته یا تهاجمی از روشنایی مصنوعی در فضای باز منجر به آلودگی نور می شود  نورسنجی ناشی از تغییر رنگ و کنتراست در آسمان شب، نور ماهواره ای طبیعی را خنثی می کند و ریتم های روزانه (فرآیندهای 24 ساعته اکثر ارگانیسم ها) را که بر محیط زیست، منابع انرژی، حیات وحش، انسان و پژوهش های نجوم تأثیر می گذارد، مختل می کند. تهدید آلودگی نور همچنان رشد می کند به طوری که تقاضای نور مصنوعی هر سال افزایش می یابد.

Photopollution آلودگی نور یک پدیده جدید نیست. در طول 50 سال گذشته،در کشورهای ثروتمند و شهرنشین مطرح شده، تقاضا برای روشنایی در فضای باز افزایش یافته و آلودگی نور بیش از حداز محدوده شهر به مناطق حومه و روستایی گسترش یافته است. این آلودگی در حال حاضر در آسیا، اروپا و آمریکای شمالی شایع است، به ویژه در شهرها مانند لس آنجلس، نیویورک و واشنگتن دی سی. در سال 2008، مجله National Geographic  از شیکاگو نامناسبترین شهر ایالات متحده آمریکا برای آلودگی نورنام برده شدبود.

با این حال،  بالاترین آلودگی نور در جهان، هنگ کنگ، چین است. در ماه مارس 2013، دانشگاه هنگ کنگ نام این شهر را آلاینده ترین از لحاظ نوردر جهان نامگذاری کرد. یک مطالعه دانشگاه، آسمان شب را در Tsim Sha Tsui، یک محله شهری در جنوب کوولون، هنگ کنگ، 1200 برابر روشن تر از یک شهر معمولی شهری یافت. آلودگی درخشان این قدر در سراسر جهان افزایش یافته است. هولکر و دیگران در مقاله 2010 از مجله Ecology and Society اعلام کردند که استفاده از نور مصنوعی هر ساله به میزان 20 درصد افزایش می یابد، بسته به منطقه، و اشاره کرد که نیاز فوری به سیاست های آلودگی نور وجود دارد

6 راه برای پیشگیری از آلودگی نوری

آلودگی نوری، بر خلاف سایر اشکال آلودگی و زباله، می تواند با بهبود شیوه های نورپردازی در فضای باز کاهش یابد. به یاد داشته باشید که نورپردازی در فضای باز هدف قرار می دهد  روشنایی که بیش از هدف ارائه دید و ایمنی در شب است می تواند به سرعت به دیگران تهاجمی کند. در اینجا چند نکته ساده برای کمک به کاهش آلودگی نور بدون به خطر انداختن راحتی و ایمنی می باشد.

1. لامپ های فلورسنت فشرده (CFL) و لامپ های LED

استفاده از لامپ های فلورسنت فشرده (CFL) و لامپ های LED که نور سفید گرم را تولید می کنند. بسیاری از چراغ های LED یک نور طول موج کوتاه آبی را منتشر می کنند که به راحتی به اتمسفر می رسند، که سبب ایجاد آفتاب، تضعیف دید در شب و افزایش آلودگی نور می شود.

2. چراغهای سپر دار یا حباب دار

چراغهای روشنایی در فضای باز که محافظت می شوند، به این معنی که یک لامپ جامد بالای لامپ وجود دارد که مانع از پخش مستقیم نور  به آسمان می شود تا آلودگی هوا را به حداقل برساند.

3. تنظیم زاویه چراغ ها

چراغ های بیرونی را با زاویه های برش انتخاب کنید تا نور از فرار در بالای صفحه افقی (نادیده گرفته شود)، این موجب به حداقل رساندن نور بالا و کاهش روشنایی با زاویه زیاد شود.  و در بسیاری از موارد، دید را بهبود می بخشد.

4. تعبیه سنسور

سنسورهای حرکتی را در فضای باز نصب کنید تا زمانیکه مورد نیاز است  روشن کنید و بعد از مدت کوتاهی خاموش شود.

5. خاموش کردن چراغ های غیر ضروری

چراغ های فضای غیر ضروری را هنگام شب یا قبل از رفتن به رختخواب خاموش کنید .

6. مشارکت کنید

اقداماتی برای جلوگیری و کاهش آلودگی نور در خانه، محل کار و جامعه خود انجام دهید.

علت آلودگی نور

آلودگی نورناشی از استفاده از چراغ ها درفضای باز است که در آن زمان لازم نیست. چراغ های بیرونی خانه های مسکونی، تجاری و صنعتی نیز به طور قابل توجهی به آلودگی نور کمک می کنند. چراغ های بدون انعطاف پذیر بیش از 50٪ نور آنها را به سمت چپ یا به سمت بالا می گذارند. در بسیاری از موارد، تنها 40 درصد نور منتشر شده در واقع زمین را روشن می کند.

برآورد شده است که تقریبا 30٪ از نورپردازی در فضای باز به دلیل این طراحی ضعیف هدر رفته است. در ایالات متحده به تنهایی، روشنایی هدر رفته 1.7 میلیون تن دی اکسید کربن و 2. 2 میلیارد دلار برق در سال است

اثرات آلودگی نور

آلودگی نور تأثیرات ناچیزی بر محیط زیست و منابع انرژی و همچنین محیط زیست حیات وحش و پژوهش های نجومی دارد. آلودگی نور نیز بر کیفیت زندگی و ایمنی انسان تاثیر می گذارد. در اینجا برخی از عوارض شناخته شده آلودگی نور وجود دارد.

محیط

انجمن بین المللی آسمان (IDA)، یک سازمان غیر انتفاعی که آگاهی از آلودگی نور را افزایش می دهد، برآورد می کند که بیش از حد روشنایی شبانه، هر ساله بیش از 12 میلیون تن دی اکسید کربن، که جدی ترین گازهای گلخانه ای است، در جو زمین منتشر می شود. تقریبا 702 میلیون درخت برای جذب دی اکسید کربن تولید شده توسط نور هدر می رود.

آلودگی نور نیز ممکن است به دیگر اشکال آلودگی کمک کند. بر اساس یک مطالعه سال 2010 توسط انجمن ملی اقیانوسی و جوی، تخریب عکاسی باعث افزایش آلودگی هوا توسط سرکوب یک رادیکال طبیعی می شود که شب را در هوا تمیز می کند. رادیکال نیترو، یک فرم اکسید نیتروژن، باعث تخریب وسایل نقلیه و کارخانه در شب می شود. فرایند شبانه مانع از انتشار گازهای گلخانه ای، آلودگی ازن یا سایر تحریک کننده های مضر می شود. این روند تنها در شب اتفاق می افتد، زیرا نور خورشید رادیکال نیترات را از بین می برد. با این حال، نور مصنوعی از ساختمان ها، اتومبیل ها و چراغ های خیابانی، هرچند که 10،000 برابر نور خورشید کم تر است، همچنین بر رادیکال های نیترات تأثیر می گذارد و روند پاکسازی را 7٪ کاهش می دهد. نور مصنوعی همچنین مواد شیمیایی برای آلودگی ازن را با 5 درصد افزایش می دهد.

انرژی

نور خسته کننده منجر به زباله های انرژی می شود. یک مطالعه 2007 IDA تخمین زده است که 30٪ از تمام نور منتشر شده از وسایل روشنایی عمومی در فضای باز صرفه جویی می شود، که به 22 تاروات ساعت (TWh) / سال انرژی الکتریکی هدر رفته است. این معادل با موارد زیر است:

حدود 3.6 میلیون تن زغال سنگ در سال است
حدود 12.9 میلیون بشکه نفت در سال است
مقدار کل انرژی الکتریکی هدر رفته هر سال به اندازه کافی برای روشن شدن بیش از 11 میلیون خانه و قدرت بیش از 777000 اتومبیل است.

حیات وحش

آلودگی نور بر تغذیه، خوابیدن، جفتگیری و چرخه های مهاجرت تمام حیات وحش تاثیر می گذارد.

پستانداران - پستانداران مانند خفاش ها، راکون ها، کویوت ها، گوزن ها می توانند در طول شبانه روز دچار مشکلی در خوردن غذا به علت روشنایی زیاد شوند. روشنایی خطر مواجه با شکارچیان طبیعی را افزایش می دهند و مرگ و میر ناشی از اختلال بینایی در شب را افزایش می دهد. آنها همچنین کاهش تولید مثل را باعث می شود  که منجر به کاهش جمعیت می شود.
پرندگان - پرندگان مانند جغدها و خروس ها از نور ماه و ستارگان برای شکار و مهاجرت در شب استفاده می کنند. منابع چراغ مصنوعی می توانند منابع نور طبیعی را از بین ببرند، و باعث می شود که پرندگان به چراغ های مصنوعی کشیده شوند. این باعث می شود که پرندگان از مسیر مهاجرت مورد نظرشان منحرف شوند تا زمانی که خستگی و سقوط را تجربه کنند و  مورد شکار دیگر حیوانات قرار گیرند. پرندگان دریایی مانند آلبوتروس ها با چراغ های روشن فانوس دریایی، توربین های بادی و سیستم های حفاری در دریا برخورد می کنند. به تنهایی در آمریکای شمالی 100 میلیون پرنده در اثر برخورد با ساختمان هاو برج ها سالانه می میرند.
دوزیستان - تابش نور روی دوزیستان مانند قورباغه هاو سمندر ها در تالاب ها تاثیر می گذارد.باعث می شود که تغذیه و جفت گیری کاهش یابد. همچنین غرایزی طبیعی دوزیستان در برابر شکارچیان طبیعی و عناصر محافظت می کند، تحت تاثیر قرار می دهد.
خزندگان - خزندگان مانند لاک پشت های دریایی به شدت تحت تاثیر آلودگی نور قرار می گیرند. لاک پشت های دریایی لانه را در تاریکی و سواحل دور افتاده قرار می دهد، اما چراغ های ساحلی روشن آنها را از پیدا کردن مکان های امن برای لانه تخم های آنها جلوگیری می کند. این باعث می شود که لاک پشت های ماده تخمک های خود را در یک ناحیه خطرناک اقیانوس قرار دهند. Hatchlings های لاک پشت دریایی به طور غریزی به سمت درخشان ترین قسمت ساحل فرود می آیند که برای قرن ها مهتابی و اقیانوس ستاره ای بود؛ با این حال، روشنایی بیش از حد در ساحل و یا نزدیک ساحل گیاهان را مختل می کند و آنها را از اقیانوس دور می کند.توسط شکارچیان خورده شوند، چراغ مصنوعی نیز ممکن است دیگر خزندگان شبانه را تخریب کند.
حشرات - حشرات مانند پروانه ها به طور طبیعی به نور جذب می شوند و ممکن است تمام انرژی خود را برای نزدیک شدن به منبع نور استفاده کنند. این مانع از جفتگیری و مهاجرت می شود و باعث آسیب پذیر شدن به شکارچیان طبیعی می شود که جمعیت آنها را کاهش می دهد. این همچنین بر تمام گونه هایی که به حشرات برای غذا یا گرده افشان وابسته هستند تاثیر سو می گذارد

ستاره شناسی

آلودگی نور، چشم انداز ما را به آسمان و ستاره تغییر می دهد، اما هیچ گروهی از این پدیده ها بیشتر از ستاره شناسان تحت تاثیر قرار نمی گیرند. نشت نور و تابش آسمان به تجهیزات نجومی منجر می شود کارایی یک تلسکوپ بشدت پایین بیاید و کار با آن دشوار گردد

نجوم یکی از قدیمی ترین علوم در تاریخ بشری است و مشوق های بی شماری به فن آوری، اقتصاد و جامعه با برنامه های کاربردی مانند رایانه های شخصی، ماهواره های ارتباطی، تلفن های همراه، سیستم های موقعیت یابی جهانی (GPS)، پانل های خورشیدی و رزونانس مغناطیسی (MRI) اسکنرهادارد

امروزه ستاره شناسی به ما کمک می کند اثر خورشید بر آب و هوای زمین را تعیین کند و هر گونه تهدید بالقوه را برای زمین از فضا شناسایی کند. به منظور انجام مشاهدات و تحقیقات، اخترشناسان به آسمان تاریک نیاز دارند.

انسانها

انسانها، مانند گیاهان و حیوانات وحشی، با ریتم های روزانه، تغییرات جسمی، روحی و رفتاری که در یک چرخه 24 ساعته رخ می دهد، تنظیم می شوند. ساعت دیجیتال فعالیت های فیزیولوژیکی مانند الگوهای موج مغزی، تولید هورمون و سلول را تنظیم می کند. ریتم ها به نور و تاریکی در اطراف یک ارگانیسم پاسخ می دهند. اختلال در این ریتم ها می تواند منجر به مشکلات مختلفی از جمله اختلالات خواب، اضطراب، افسردگی، دیابت، سرطان (به ویژه سرطان سینه و پروستات)، بیماری های قلبی عروقی، اختلالات ایمنی شناختی و چاقی شود.

ملاتونین، هورمون طبیعی که هورمون خواب و بیداری را تنظیم می کند، به شدت تحت تأثیر آلودگی نور قرار می گیرد. هورمون توسط تاریکی فعال شده و توسط نور سرکوب شده است. کمبود ملاتونین می تواند منجر به اختلالات اضطراب و خلق، بی خوابی و افزایش نسبت استروژن / پروژسترون شود.

در سال 2009، انجمن پزشکی آمریکایی (AMA) به اتفاق آرا از کاهش آلودگی نور حمایت کرد

 

نور چیست و رفتا رنور چگونه است ؟

ستاره شناسی چیست ؟

.خزندگان دارای چه ویژگیهایی هستند

حشرات

دوزیستیانتعداد بازدید: 1465

تعداد نظرات: 0

کاربر میهمان