ورود
ثبت نام
خلاصه:

چرا سنگ درآب غرق می شود در حالی که کشتی های غول پیکر شناور است؟ کشتی های باری بسیار سنگین تر است، اما به آسانی در امتداد سطح اقیانوس حرکت می کند. واضح است که وزن تمام داستان نیست. چه خبراست؟ چه چیزی تعیین می کند که آیا چیزی شناور باشد یا خیر در این آزمایش، شما می توانید دریابید که چگونه آب و گرانش با هم کار می کنند تا کشتی خود را در حال شناور نگه دارد یا به ته دریا کشیده شود

 

 

 

                                                                                              

·       

متن:

مواد
فنجان پلاستیکی نیمه جامد (مانند یک ظرف پلاستیکی  سوپ پلاستیکی از یک رستوران یا ظرف خالی پنیر )
وان حمام یا سینک پر از آب (به اندازه کافی گسترده برای شناور شدن و به اندازه کافی عمیق )
روش
اندازه "قایق" خود را اندازه گیری کنید. ساده ترین راه این است که آن را با آب پر کنید سپس آب را بایک فنجان اندازه گیری کنید. مقدار آبی که در قایق است را به شما می گوید حجم آن چقدر است.
محاسبه مقدار چند گرم آب که قایق می تواند نگه دارد (یک میلی لیتر آب یک گرم است).
شناور کردن قایق خالی در وان یا سینک و به آرامی سکه را به آن بندازید دقت کنید سکه ها را بطور هماهنگ در ظرف قرار دهید  با اضافه کردن سکه به قایق چه اتفاقی می افتد؟ چه تعداد سکه برای غرق کردن قایق لازم است؟
محاسبه چند گرم سکه برای فرو رفتن قایق مورد نیاز است. یک سکه یک جرم حدود 5.67 گرم دارد.

نتایج
"قایق" غرق می شود زمانی که وزن سکه ها بیش از وزن آب است که قایق را پر می کند.

چرا؟
اگر همه چیز خوب پیش برود، احتمالا متوجه شده اید که جرم آب در یک فنجان کاملا نزدیک به جرم  مورد نیاز برای فرو رفتن قایق است. این تصادفی نیست

یک قایق شناور در آب تحت تاثیر دو نیروی مخالف قرار می گیرد: نیروی گرانش و نیروی شناور است که فشار می آورد. نیروی شناور ناشی از اختلاف فشار آب است که نیرویی را در قایق به وجود می آورد. وقتی نیروی شناور قایق برابر با نیروی وزن قایق است، قایق شناور می شود.

حجم آب جابجا شده توسط قایق، نیروی شناور را تعیین می کند. قایق باید آن را وزن کند تا وزن آب جابه جا شود تا آن را شناور کند. شما می توانید نیروی شناور را در یک حجم آب محاسبه کنید با حجم ضخامت (در متر مکعب)، چگالی آب (1000 کیلوگرم در متر مکعب) و شتاب گرانشی (9.8 متر بر ثانیه).

هنگامی که قایق خود را با آب پر کردید،حداکثر مقدار آب را که می توانست جایگزین شود، اندازه بگیرید. این به شما می گوید که قایق می تواند قبل از آن غرق شود چقدر می تواند غرق شود سپس، قایق را تخلیه کردید  هنگامی که وزن تمام آن سکه ها بیشتر از وزن آب ریخته شده باشه قایق غرق می شود .

اگر کشتی را تکه تکه کرده و رون توپی قرار دهید نمی تواند شناور باشد شما می توانید با گرفتن یک آب نمک خالص آن را در آب بررسی کنید. سپس، می توانید خرد کرده و آن را در آب قرار دهید. حتی اگر وزن آن دقیقا مانند قبل باشد، غرق می شود! این به این دلیل است که با خرد کردن آن، چگالی را افزایش دادید و نیروی شناور دیگر نمیتواند آن را حفظ کند.

چگونه بعضی اجسام روی آب شناور می مانند؟

اگر مایلید مقالات فیزیک را ببینید اینجا را کلیک کنید اگر در جستجوی مقالات شیمی هستید اینجا را کلیک کنید و در صورتی که به مباحث جانورشناسی علاقمند هستید اینجارا کلیک کنیدنام و نام خانوادگی:
متن: